تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

درمان دیابت بزرگسالان با ورزش در آب (هیدروتراپی)

  تأثیر 8 هفته ورزش در آب بر فاکتورهای فیزیولوژیکی منتخب و قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع II

  ناصر رحیمی, سید محمد مرندی, مهدی کارگرفر

   

  چکیده

   

  مقدمه: با وجودی که از دیرباز نقش فعالیت بدنی در کنترل و بهبود دیابت نوع II و افزایش حساسیت انسولین مورد توجه بوده است، ولی انجام فعالیت‌های ورزشی در محیط‌های آبی با توجه به وضعیت روحی و جسمانی این بیماران کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. بنابراین هدف از انجام تحقیق حاضر، بررسی تأثیر 8 هفته ورزش در آب بر روی عوامل فیزیولوژیک منتخب و قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع II بود.

  روش‌ها: در این تحقیق نیمه تجربی، از بین مردان 50 تا60 ساله‌ی مبتلا به دیابت نوع II شهرستان خمینی‌شهر، تعداد30 نفر به صورت داوطلبانه و در دسترس انتخاب و در دو گروه مداخله (15بیمار) و شاهد (15بیمار) قرار گرفتند. گروه تجربی به مدت 8 هفته (3جلسه در هفته، هر جلسه 45 تا60 دقیقه با شدت 80-60 درصد حداکثر ضربان قلب) تمرینات ورزشی ویژه در آب انجام دادند، در حالی که گروه شاهد هیچ فعالیت بدنی منظمی‌نداشتند. در این تحقیق متغیرهای مورد بررسی شامل وزن، شاخص توده‌ی بدنی، حداکثر اکسیژن مصرفی، فشار خون سیستول و دیاستول، قندخون ناشتا و همچنین هموگلوبین گلیگوزیله‌، قبل و بعد از دوره‌ی تمرینی اندازه‌گیری شد. در نهایت داده‌ها با استفاده‌ از آزمون ANCOVA مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

  یافته‌ها: نتایج تحقیق بیانگر تفاوت معنی‌داری بین میانگین حداکثر اکسیژن مصرفی، فشار خون سیستول، دیاستول، قندخون ناشتا و هموگلوبین گلیگوزیله بین دو گروه‌ه تجربی و شاهد بود، در حالی که این تفاوت در متغیرهای وزن و شاخص توده‌ی بدنی در گروه معنی‌دار نبود (05/0 > P).

  نتیجه‌گیری: نتایج تحقیق نشان داد که یک دوره‌ی ورزش در آب باعث بهبود معنی‌دار میزان قند خون بیماران مبتلا به دیابت II می‌گردد.

  واژگان کلیدی: دیابت نوع II، عوامل فیزیولوژیکی منتخب، ورزش در آب، قند خون.

  این مطلب تا کنون 60 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : دیابت ,ورزش ,تحقیق ,گروه ,مورد ,مبتلا ,بیماران مبتلا ,مصرفی، فشار ,دیاستول، قندخون ,نتایج تحقیق ,اکسیژن مصرفی، ,دیاستول، قندخون ناشتا ,حداکثر ا ,
  درمان دیابت بزرگسالان با ورزش در آب (هیدروتراپی)

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر